לייעוץ, שאלות והשגת תוצאות

התקשרו או השאירו פרטים באתר
  התקשרו: 053-6202089

  חקירות קניין רוחני

  התהליך של יצירה כלשהי הוא תהליך ייחודי שמתחיל ברעיון קטן ומתפתח ומשתפר עד שמגיע לשלב הרעיון המוגמר. היוצרים משקיעים אנרגיה, מחשבה ופעולה מרבית כדי לפתח את יצירתם בצורה הטובה ביותר, ולכן הם הבעלים החוקיים של היצירה. אולם, כאשר יצירה מצליחה, אחרים עשויים לרצות לנוע ממנה, אף על פי שלא השתתפו בתהליך היצירתי. העתקה או גניבה של יצירה מהווה עבירה על החוק, ולכן ניתן לפנות לחקירות קניין רוחני כדי לשמור על הזכויות השייכות ליוצר. עם חוקר פרטי ניתן להבטיח שימור והגנה על הקניין הרוחני שלכם ועל זכויות היוצרים. על כך נרחיב במאמר הבא. 

   

  מהו קניין רוחני?

  קניין רוחני הוא מונח שמתייחס, לפי רשם הפטנטים של משרד המשפטים, לזכויות הקשורות לנכסים לא פיזיים שהם תוצאה של יצירתו של אדם. הזכויות הללו כוללות מוניטין, עיצובים, רעיונות, המצאות, פטנטים רשומים ועוד. קניין רוחני זה, אף על פי שאינו פיזי, מקבל הגנה על פי החוק, כלומר קיימת הגנה פרטנית על הרעיון הלא מוחשי.

  כתוצאה מכך, היוצר הרוחני זכאי ליתרונות תחרותיים משמעותיים. זכויות היוצרים, סימני המסחר, הפטנטים הרשומים, המדגמים, העוולות המסחריות, זכויות המטפחים והמבצעים והמשדרים מהווים ביטוי משפטי של זכויות קניין רוחני. דוגמאות לכך כוללות רצועות מוזיקה, סמלים, מילים וביטויים המזוהים עם אדם או מוצר, ספרים, יצירות אמנות, מוצרים המבוססים על רעיון ועוד.

   

  הגנה על קניין רוחני בחוק

  בדין הישראלי, יש פירוט בנוגע לטיפול ולשמירה על קניין רוחני וזכויות יוצרים. תחום נרחב של נכסים מחייב רישום כדי לקבל הגנה מהחוק, בעוד שחלק מהנכסים אינם חייבים רישום כדי לקבל את הזכויות, אלא הן מתקבלות באופן אוטומטי.

  לדוגמה, סימני מסחר, שמות מקור ופטנטים דורשים רישום וארגון של בעלות כדי לשמור על בלעדיות, בעוד שזכויות מבצעים, סודות מסחריים, סימנים מסחריים, תצוגה ועוד אינם חייבים רישום כדי לקבל הגנה מהחוק.

  בנוסף לכך, על פי החוק כל אדם זכאי להגנה על זכויות היוצרים שלו, גם אם הן לא הושלמו או פורסמו עדיין. הבעיה המרכזית בחוק היא לרוב קשורה למקרה בו אדם יוצר יצירה כחלק מתפקידו כעובד בחברה. במקרים אלו, בדרך כלל, זכויות היוצרים יהיו שייכות לחברה עצמה.

  זמן ההגנה על זכויות היוצרים משתנה על פי סוג היצירה, אך הוא תקף למשך תקופה מסוימת. לדוגמה, בתחום הכתיבה, זכויות היוצרים מוגנות למשך כ-70 שנה לאחר מותו של המחבר האחרון. במקרים שבהם זהות המחברים אינה ידועה, זכויות היוצרים עשויות להימשך כ-95 שנה מיום הפרסום הראשון של היצירה או 120 שנה מיום יצירתה, תלוי במה קורה קודם.

  שימור זכויות היוצרים למשך תקופה ארוכה מאפשר ליוצרים ליהנות מהכנסות ומניע השקעה ביצירה חדשה, ובנוסף, זה מגן על המורשת התרבותית והאינטלקטואלית של המדינה.

   

  הצורך בחקירות קניין רוחני

  לכל אדם יש את הזכות להגן על היצירה המוחשית או האינטלקטואלית שלו כדי לשמור על הראשוניות ועל הייחוד שלו מבלי שיגנבו או יעתיקו את הרעיון שלו. במקרים בהם קיים חשד או גילוי של העתקה או גניבה ממש, מומלץ לפנות לחוקר פרטי מומלץ המוסמך בתחום זה. החוקר הפרטי ינהל חקירות קניין רוחני על מנת לאסוף ראיות והוכחות שיביאו לידי בירור כי היצירה היא שלך ושהתרחשה העתקה או גניבה לא חוקית מצד הגנבים.

  החוקר הפרטי יעזור לך לאסוף מידע וראיות המצהירות על יצירתך המקורית והוכחות משפטיות שיעידו על המצב שלך. זה יסייע בהגנה על זכויות היוצרים שלך ובהוכחת ההעתקה או הגניבה שנעשתה מצידם ללא רשות חוקית.

   

  איך מתבצעת חקירה כזו?

  חקירות קניין רוחני יכולות להתבצע בשתי צורות שונות- חקירה באופן גלוי וחקירה באופן סמוי. 

  • חקירה באופן גלוי

  חקירה באופן גלוי נפוצה במקרים שבהם ההעתקה או הגניבה נעשתה בצורה פומבית, לדוגמה, כאשר היצירה פורסמה על ידי אדם שאינו היוצר. במקרה זה, השימוש ביצירה בלתי מורשה הוא ציבורי והחקירה לרוב תהיה יחסית פשוטה מאחר שההוכחות זמינות בצורה מיידית. 

  בעת ניהול חקירה מסוג זה, חשוב להפעיל שיקול דעת ולהחליט האם לחשוף לצד הנחקר את קיומה של החקירה והאם כדאי להצהיר על כך. ניתן לראות על פי מקרים קודמים, שבמקרים בהם אדם משתמש ביצירה שאינה מורשית ומודע לכך שהתחילה נגדו חקירה, הוא יכול להפסיק את השימוש ביצירה במהירות ולנסות להציע פיצוי כספי כדי לסיים את החקירה. 

  לכן, יש ערך בשיקול דעת האם לחשוף לצד הנחקר את קיומה של החקירה ולתת לו הזדמנות להודות בנושא או לבחון כיצד להמשיך בתהליך במסגרת שיח או הסכם נפרד.

  • חקירה באופן סמוי

  לעומת זאת, חקירה באופן סמוי עשויה להתרחש כאשר הגניבה או ההעתקה של יצירות המוגנות בזכויות היוצרים מתבצעת באופן מתמשך והיוצר אינו מודע לכך. כך, החקירה באופן סמוי עשויה להתבצע כאשר העניין אינו פורסם בצורה כללית, אלא רק בקרב קבוצות מוגבלות. בכדי לבדוק האם התרחשה הפרה והתקיימה פגיעה בקניין רוחני במקרים כאלה, יהיה צורך בחקירה סמויה נגד הגורם שחשוד בו, והאמצעים השימושיים עשויים לכלול "השתלת" עובד סמוי במקום, יצירת קשרים קרובים ועוד.

  בשלבי החקירה הסמויים, מציאת הוכחות עשוי להיות מאתגר עבור בעל היצירה או קרוביו, מכיוון שהמעתיק או הגונב ינסה להסתיר את פעולותיו מהם. על כן, חוקר פרטי שאינו מזוהה עם היוצר יכול להיות הבחירה האידיאלית לניהול חקירות סמויות כדי לחשוף את האמת.

  בנוסף, חוקר פרטי בתחום היצירה יחזיק בידע מקצועי, ניסיון וכלים הנדרשים כדי לאסוף את ההוכחות המתאימות שיכולות להיות קבילות בבית המשפט. הם מתמחים באיסוף מידע, ניתוח מקרי חקירה, עבודה עם מקורות מידע ופרסום, ויכולים להפוך לסמלי המערכת בהשגת האמת והגיבוי המקצועי של תביעות זכויות היוצרים והקניין הרוחני של היוצר.

   

  כמה עולה חקירות קניין רוחני?

  קשה לענות באופן חד משמעי כמה עולות חקירות קניין רוחני מאחר שהמחיר משתנה בהתאם לגורמים שונים כמו מורכבות החקירה, ההיקף שלה, הצורך בשימוש בכלים מיוחדים ועוד. 

  באופן ממוצע המחיר לשעת מעקב על ידי חוקר פרטי ינוע בין 350 שקלים לבין 700 שקלים. אך יש לקחת בחשבון שלעתים המחיר יעלה בהתאם לגורמים שציינו. כמו כן יש לקחת בחשבון גם תשלום על אלמנטים נוספים כמו הצגת ראיות בבית משפט. יש לקחת בחשבון שבמידה שהחקירה תתנהל גם בשבת ובחגים החוקר יגבה תעריף שבת שיכול להגיע ל-150% ואפילו 200%. 

   

  חקירות קניין רוחני עם סיקורית חקירות

  אם אתם מחפשים חוקר פרטי לניהול חקירות קניין רוחני, הגעתם למקום הנכון! משרד סיקורית חקירות הוא משרד המתמחה בחקירות פרטיות במגוון רחב של תחומים. כבר למעלה מ-40 שנה אנחנו מספקים פתרונות מותאמים אישית לכל סוגי הבעיות. צוות החוקרים שלנו מורכב מאנשי מקצוע מנוסים ומיומנים, רבים מהם הוזמנו לשרת במוסדות הביטחון והמשטרה הישראלית. הם בעלי רקע אקדמאי וניסיון בתחום הביטחון ומחזיקים ברישיון חוקר פרטי ורישיון לניהול משרד חקירות פרטיות בצפון ובכל הארץ. 

  ניהול חקירות קניין רוחני יכול להיות לא פשוט ומצריך בחירה של משרד חקירות מומלץ. אנחנו פה בשבילכם. השירותים שאנו מספקים כוללים חקירות קניין רוחני, חקירות אישות, עסקיות, כלכליות, מחשב וסייבר, איסוף מודיעין עסקי ותחרותי, איסוף מסמכים ועוד. אנחנו מתחייבים לספק לכם פתרונות איכותיים וליווי מקצועי לאורך כל התהליך, כולל כתיבת דוחות איכותיים ותמיכה משפטית.

  40

  לייעוץ, שאלות והשגת תוצאות

  מלאו את פרטיכם ואחזור אליכם בהקדם

   סוגי-חקירות-פרטיות-מעקבים-ותצפיות-בכל

   קידום בגוגל לעסקים קידום בגוגל לעסקים